DEVRİM ARABALARI MÜZESİ

TÜRASAŞ

DEVRİM ARABALARI MÜZESİ

TÜRASAŞ koleksiyonunda bulunan eserlerin sergilenmesi amacıyla Eskişehir Bölge Müdürlüğü yerleşkesi içerisinde konumlandırılan sergi alanı 03 Mart 2018 tarihinde ziyaretçilerin ilgisine sunulmuş olup, 30 Ocak 2019 tarihi itibariyle T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescil işlemi gerçekleştirilmiştir.


DEVRİM ARABALARI MÜZESİ, TÜRASAŞ Eskişehir Bölge Müdürlüğü Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü koordinesinde ve Osmangazi Üniversitesi Tarih Bölümü’nden Doç. Dr. Cezmi KARASU’ nun katkılarıyla kurulmuştur.


Gerek TÜRASAŞ’ ın tanıtılması, gerek geçmişi ve günümüzü anlatan malzemelerle demiryolu kenti olarak anılan Eskişehir’de demiryollarının gelecek kuşaklarca da benimsenmesi ve sevilmesi amaçlanmıştır.Açık ve kapalı olmak üzere iki bölümden oluşan alanda TÜRASAŞ ve Demiryolu tarihini yansıtan çeşitli objeler yer almaktadır. Türkiye’nin ilk yerli aracı olma özelliğini taşıyan ve 1961 yılında TÜRASAŞ Eskişehir tesislerinde Türk mühendisleri ve işçileri tarafından üretilen Devrim Otomobili, 1956 yılında yapımına başlanan Mehmetçik Buharlı Lokomotifi, 2200 tipi Buharlı Lokomotif, 24000 tipi Lokomotife ait makinist kabini ve daha fazlası müze koleksiyonunun parçası olarak TÜRASAŞ Eskişehir yerleşkesinde sergilenmektedir.